Αθλητικές Διοργανώσεις

Τουρνουά

Πανελλήνια Φοιτητικά Πρωταθλήματα

Αθλητικές διοργανώσεις

Οι αθλητικές διοργανώσεις, όπως τα εσωτερικά πρωταθλήματα και τα τουρνούα σε διάφορα αθλήματα αποτελούν βασικό εργαλείο ανάπτυξης της αθλητικής παιδείας για τους φοιτητές και φοιτήτριες του Πανεπιστημίου Κρήτης. Κάθε χρόνο το Πανεπιστημικό Γυμνστήριο Ηρακλείου διοργανώνει εσωτερικό πρωτάθλημα στην Καλαθοσφαίριση, στο Ποδόσφαιρο, στην Κολύμβηση, στο Σκάκι, στην Επιτραπέζια Αντισφαίριση, καθώς και το τουρνουά Χριστουγέννων. Σημαντική διοργάνωση επίσης αποτελεί ο “Αγώνας δρόμου Πανεπιστημίου Κρήτης” ο οποίος διεξάγεται εδώ και εννέα έτη, κάθε Νοέμβριο, ο οποίος ενώνει συμβολικα-περνώντας μέσα απο την “καρδιά” της πόλης του Ηρακλείου- τις δύο Πανεπιστημιούπολης (Κνωσού και Βούτες) και είναι αφιερωμένος στην μνήμη των θυμάτων της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Ο αγώνας έχει Παγκρήτια συμμετοχή και η απόσταση του είναι 12,6km, επίσης την ιδια μέρα διεξάγεται και ο “γυρος της Πανεπιστημιούπολης Βουτών” απόστασης 3km.Τέλος το Πανεπιστημιό μας συμμετέχει με πολυ καλές  επιτυχίες στα διάφορα πανελλήνια φοιτητικά πρωταθλήματα τα οποία διεξάγονται υπο την εποπτεία της Επιτροπής Αθλητισμού Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΕΑΤΕ) του Υπουργείου Παιδείας.

Καλαθοσφαίριση

Ανακοινώσεις σχετικά με την Καλαθοσφαίριση