Η Ιατρική για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κατακτάει το εσωτερικό πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης 2015.

Η Ιατρική θεωρούνταν από αρκετούς ως το φαβορί της διοργάνωσης καθώς φέτος ήταν η μόνη αήττητη ομάδα ως τον τελικό. Και στον σημερινό τελικό το επιβεβαίωσε, από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι επέβαλαν τον ρυθμό τους καθώς προηγήθηκαν με 9-19 αλλά οι Βιολόγοι δεν το έβαλαν κάτω και με την αγωνιστική τους διάθεση που τους διακρίνει κατάφεραν να περιορίσουν την διαφορά στο ημίχρονο στους 4πόντους στο 21-25. Το τρίτο δεκάλεπτο η Ιατρική ανέβασε ρυθμό και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 9-24 ουσιαστικά είχε κριθεί ο τελικός υπέρ της. Το τελικό σκορ του τελικού 44-62 έδωσε στην Ιατρική το δεύτερο συνεχόμενο τίτλο της. Τον τελικό αγώνα του πρωταθλήματος διεύθυναν οι διαιτητές Πίπλιος Παναγιώτης και Τσίγκου Μαρία του Συνδέσμου Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Κρήτης

Την Τρίτη θέση στο πρωτάθλημα κατέκτησε το τμήμα Χημείας που νίκησε στον μικρό τελικό το τμήμα Φυσικής.

Μετά τον τελικό ακολούθησαν οι απονομές των νικητών.